Idag expanderar många företag sina digitala ekosystem för att hänga med i de snabba svängarna som digitaliseringen möjliggör, inte minst e-handlare. Men det finns en risk i att skynda att lansera nya lösningar innan man hunnit definiera sina mål. Att utveckla och digitalisera utan ett ramverk för att följa upp förväntat värde och effekt är inte bara kortsiktigt utan även dumdristigt.
Som företag finns det en skyldighet att rapportera om hur investeringar betalar sig och vad de anställdas dagliga arbete faktiskt bidrar till. Om alla på företaget ser att deras insatser mappar mot något övergripande stimulerar och motiverar det. Det blir även enklare att se sin del i helheten. Det är därför hög tid att demokratisera och tillgängliggöra information om hur företaget mår till hela organisationen.
Hur gör man? Det bästa sättet att tillgängliggöra relevant data till anställda är att ge insikter och analyser i realtid. I dagens snabba utveckling är det inte möjligt att manuellt skapa en bild över olika effekter, rapporterna kommer hinna bli daterade innan de är färdiga och blir på så vis inte mycket värda. Fråga dig själv hur länge ni har råd att vänta på att se att det inte gick enligt förväntan. Förmodligen inte så länge.
Genom att presentera information på digitala skärmar kan du i realtid ge en förenklad bild av vad som händer här och nu. På så vis kan du visualisera hur olika initiativ bidrar till nytta och effekt i bolaget. Dessutom ger det möjlighet att snabbare agera på avvikande trender.
Som företag vinner du på att våga vara transparent inför dina medarbetare. Fastna inte i detaljer utan visa helheten genom att skapa intresse och hype. För dig som jobbar med e-handel kan det vara att visa vilka produkter som trendar, hur många som besöker sidan, dagliga intäktsmål, få förslag på produkter som ska frontas eller att i realtid följa vad kunden gör på sajten.
Att dela insikter med alla anställda bör vara något som växer in i organisationens ryggrad. Det ska vara viktigt att ta del av och agera på vunna insikter. Om det inte redan är viktigt, gör det viktigt. Det är dags att demokratisera datan!
Läs artikelserien om hur du som e-handlare kan arbeta med din kunddata.
Fredrik Cederlöf arbetade som Head of Customer Experience & Analytics på Collector Bank mellan 2018 och 2019. Han ansvarade för kundupplevelsen samt datainsamling och analys av kundbeteendet i bankens samtliga produkter. Fredrik skriver om hur e-handlare bäst omvandlar sin data för att skapa bättre användarupplevelser och nå ökade intäkter.